Czy wysyłać dzieci na kolonie i obozy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto wysłać swoje dziecko na kolonię / obóz. Jest to niemały dylemat, szczególnie jeśli pociecha do tej pory sama nie wyjeżdżała. Jeżeli nie wiesz, jaką decyzję podjąć, poznaj powody, dla których warto wysłać dziecko na samodzielne wakacje.

Pamiętaj bowiem, że kolonie i obozy to zaledwie 7-14 dni z dala od rodziców. Zaś stały kontakt możesz mieć z pociechą za pośrednictwem telefonów komórkowych. Jednak to nie jedyne kwestie przemawiające za wyjazdem na kolonie / obozy.

Uwaga: Podstawową sprawą jest decyzja samego dziecka – czy ono chce, czy wyobraża sobie przebywać bez rodziców określony czas oraz jego umiejętności w zakresie samoobsługi – czy potrafi się samo ubrać, uczesać, umyć włosy.

1. Dzieci spędzają wolny czas w atrakcyjnej formie.

Kolonie i obozy zawsze mają określony program, uwzględniający atrakcje. Wysyłając pociechę na takie wakacje możesz mieć pewność, że dziecko nie będzie się nudzić. Plan wyjazdu jest tak skonstruowany, by aktywność fizyczna przeplatała się z wypoczynkiem.

2. Dzieci przebywają wśród rówieśników.

Wyjazdy kolonijne i na obozy to doskonały sposób na to, by nawiązać nowe znajomości – wśród rówieśników. Dzieci integrują się, uczą się prac zespołowych, itp. Zaowocuje to z pewnością w przyszłości, ponieważ pociechy znacznie łatwiej będą nawiązywały kontakt z innymi i pokonają swoją nieśmiałość.

3. Kolonie / obozy to szkoła samodzielności.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko samodzielności, kolonie / obozy to doskonałe rozwiązanie. Przebywanie z dala od rodziców pozwala na poczucie niezależności i kształtuje umiejętność bycia samodzielnym. Jest zdany wyłącznie na siebie, przez co zdobywa nową wiedzę.

4. Kolonie uczą gospodarności.

Wyjazd na kolonie / obozy wiąże się z koniecznością podarowania dziecku pieniędzy. Jest to zatem idealny moment, aby pociecha nauczyła się rozsądnego gospodarowania ustalonym budżetem. Dzięki temu w przyszłości będzie bardziej racjonalnie wydawać pieniądze i nauczy się oszczędzania.

5. Dziecko uczy się dyscypliny.

Wyjazd na kolonie /obóz to również świetna okazja do tego, by dziecko nauczyło się dyscypliny i stosowało się do panujących zasad. Podczas takich wakacji uczestnicy zobligowani są do przestrzegania ciszy nocnej, zachowania porządku pór posiłków oraz ogólnie – podporządkowania się opiekunom.

To zaledwie kilka zalet, z którymi wiążą się wyjazdy na kolonie / obozy. Nie musisz przy tym obawiać się, że dziecku coś się stanie. Nad bezpieczeństwem pociech czuwają opiekunowie, którzy posiadają specjalne uprawnienia.